Adıyaman

Adıyaman logo


Plaka 02
Alan Kodu 0(416)
Toplam Nufus 602.774
Yüzölçümü 7.871 km²​

Adıyaman

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Sadece Nemrut Dağı ve eşsiz tarihi güzellikleri nedeniyle bile Adıyaman, her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Peki, adeta bir tarihe ev sahipliği yapan Adıyaman’da gezilecek yerler nelerdir?

Adıyaman, onlarca farklı tarihi yapısı ile Anadolu’nun eşsiz güzelliklerini içinde barındırıyor. Adıyaman’ın tarihi yapılarına göz atacak olursak, karşımıza ilk önce Perre Antik Kenti çıkıyor. Adıyaman’ın Örenli mahallesinde yer alan Perre Antik Kenti’nin yapılan araştırmalarda Kommagene Uygarlığı’nın 5 büyük şehrinden bir tanesi olduğu belirlenmiştir. Şehirde, antik kentleşmeyi görebileceğiniz gibi, Perre Kaya Mezarları’nda bu şehrin antik mezarlarına göz atabilirsiniz.

Adıyaman Gerger’de bulunan Gerger Kalesi ise sizi buram buram tarih kokan havası ile büyümeye yeter de artar bile. Tarihi yapıları bitmek tükenmeyen Adıyaman’da Turuş Kaya Mezarları ve Abuzer Gaffari Türbesi gibi birçok seçenek de bulunuyor. Adıyaman ile ilgili tarihi ve yerli hediyelik eşyalar arıyorsanız, gitmeniz gereken adres kesinlikle Adıyaman Merkez’de bulunan Oturakçı Pazarıdır. Burada kesinlikle aradığınız şeyi bulma garantisi veriyoruz.

Tarihi Camii’lere göz atmak isterseniz ise, Adıyaman Merkez’de bulunan Eskisaray Camii, Çarşı Camii ve Ulu Camii gibi birçok seçeneğiniz bulunuyor. Bu tarihi yapılardan bazıları halen hizmet vermeye devam ederken bir kısmı da tarihi yapısı bozulmaması adına sadece müze olarak kullanılmaktadır. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Adıyaman’da tarih yolculuğunu Sofraz Tümülüs Mezarları’nda bitirebilirsiniz.


Adıyaman İlçeleri

Adıyaman'ın 8 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Besni  5- Kahta
 2- Çelikhan  6- Samsat
 3- Gerger  7- Sincik
 4- Gölbaşı  8- Tut

adıyaman nerede nerde adıyaman haritası


Anahtar Kelimeler: Adıyaman Alan Kodu, Adıyaman Plaka, Adıyaman NufusuAdıyaman Yüzölçümü,


 Yorumlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    dün haberlerde Adıyamanda bağlama çalan gençleri gördüm gölgede çok güzel yapmışlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    Adıyamanı çok güzel tanıtmışsınız, keyifle okudum. Adıyaman nüfusunun bu kadar çok olduğunu bilmiyordum.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!