Ağrı

ağrı logo


Plaka 04
Alan Kodu 0(472)
Toplam Nufus 547.210
Yüzölçümü 11.520 km²​

Genel Bilgiler

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da bulunan Ağrı, 7 ilçesi ve 549 bin kişilik nüfusu ile, tarih ve doğal güzellik kokan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl dış göç vermeye devam ederken bilmeyenler için de Ağrı’nın plaka kodunun 04 olduğunu belirtelim. Peki, Ağrı’da gezilecek tarihi ve doğal mekanlar nelerdir?

Meya Mağarası, Ağrı’nın Diyadın ilçesinde bulunan, Gülbuldu Meya köyünde yer alan bir mağaradır. Bu mağara içerisinde geçmiş uygarlıklar tarafından oluşturulmuş yapılar da bulunuyor. Hatta mağaranın bazı odalarında dışarıya açılan pencere bölümü de mevcut. Mağara duvarlarında, eski uygarlıkların duvarlara oydukları motiflerden bu uygarlıkların din ve inanç sistemine dair fikir edinebilirsiniz. Ağrı’nın Küçük Ağrı Dağı eteklerinde yer alan Hallaç Köyü sınırlarında yer alan Buz Mağarası ise kesinlikle ziyaret etmeniz gereken noktalardan birisi.

Ağrı’nın tarihi mekanlarından söz edecek olursak, ilk durağımız hiç kuşkusuz ki İshak Paşa Sarayı. Saray 1784 tarihinde tamamen inşa edilmiştir. Bununla birlikte bu saray, Türkiye’nin Topkapı sarayının ardından en büyük tarihi yapısıdır. Urartu Kalesi ise, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinin yaklaşık 5 kilometre doğusunda yer almaktadır. Yapım tarihi hakkında her ne kadar araştırma yapılmış olsa da, kayalıklar üzerine inşa edilmiş bu erişilemez kalenin yapım tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Ancak kalenin Urartu uygarlığından kalma olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda kalenin iç bölgelerinde eski çağlardan kalma birçok eşya ve mimari kalıntılar ile birlikte mezarlıklar da bulunuyor.


Ağrı İlçeleri

Ağrı'nın 7 ilçesi bulunmakadır.

1- Diyadin 5- Patnos
2- Doğubeyazıt 6- Taşlıçay
3- Eleşkirt 7- Tutak
4- Hamur  


Anahtar Kelimeler: Ağrı Alan KoduAğrı PlakaAğrı NufusuAğrı Yüzölçümü,

Yorumlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    ağrılı yiğit adem dün kazanamadı survioru çok üzüldüm ama halk çocuğuydu

  • yorum yazan kişi

    5/5

    ağrı dağını görmek istiyorum.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!