Amasya


Plaka 05
Alan Kodu 0(358)
Toplam Nufus 322.169
Yüzölçümü 5.690 km²​

Amasya

Amasya’da Gezilecek Tarihi Mekanlar

Karadeniz’in doğasıyla birleşmiş, yeşil ve mavinin eşsiz uyumunu bir arada insanlara sunan Amasya Kurtuluş Savaşı için büyük bir rol taşımış ve savaşın tüm yükünü üstlenmiştir. Bundan çok eski zamanlarda ise Amasya, krallık başkentliği yapmış ve tarih boyunca birçok bilim adamı, sanatçı ve şehzade yetiştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Dünya’da yenilebilecek en güzel misket elmasını Amasya’da tadabilirsiniz. Peki, turizm açısından da büyük değer taşıyan Amasya’da gezilecek tarihi mekanlar neresidir?

Aynalı Mağara, anlatılan hikayelere göre, bir güzellik hikayesine dayanıyor. Bundan çok uzun zaman önce bir baba, kızını onun yüzüne dünya gözüyle bakabilen bir erkekle evlendireceğini dile getirir. Bunun ardından köye onlarca erkek gelse de kızın peçesini açanlar güzelliğinden bayılıp kalırmış. Bundan bir süre sonra, bir köylü şansımı denemek istiyorum diyerek kızın peçesini açar ve o an ortaya bir parlama çıkar. Parlama son bulduğunda ise ikilinin yanmış ve cansız bedenleri yerde yatmaktadır. Bunun ardından, iki gencin mezarı yapılır. Güneş gökyüzüne çıktığı anda, mezarın duvarlarının da parlamaya başladığı görülür.

Şehir içindeki tarihi yapılara göz atacak olursak, Amasya Saat Kulesi şehrin en dikkat çekici yapılarından birisidir. 865 yılında yaptırılan Amasya Saat Kulesi, 1938 yılında bir deprem sonucu kısmen yıkılmıştır. Bunun ardından ise 1940 yılında kule yenisinin yapılması için temmelli yıkılır ve 2002 yılında tekrar inşa edilir.


Amasya İlçeleri

Amasya'nın 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Göynücek  4- Merzifon
 2- Gümüşhacıköy  5- Suluova
 3- Hamaözü  6- Taşova


Anahtar Kelimeler: Amasya Alan Kodu, Amasya Plaka, Amasya NufusuAmasya Yüzölçümü,
Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Elması ve şehzadeler ile ünlü güzel bir şehirdir Amasya Gerçekten geçtim doğası harika

 • yorum yazan kişi

  5/5

  elması ile ünlü güzel ilimiz ayrıca tarihte Osmanlı şehzadeleri bu güzel şehirde eğitim görmüştür

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Elması ile ünlü güzel şehrimiz bir kere geçtim Amasya'da n yeşil bir şehir

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Amasya güzel şehir. bir tarafı karadeniz bir tarafı anadolu kokar.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!