Bilecik

bilecik logo


Plaka 11
Alan Kodu 0(228)
Nüfus 212.361
Yüzölçümü 4.310 km²​

Bilecik

Eski adı Ertuğrul olan Bilecik, Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Toplam yüz ölçümü 4,307 kilometrekare olan şehrin, toplam nüfusu ise 209 bin 925’dir. Bunun yanı sıra Bilecik, tam olarak Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin kesişme noktasıdır. Bilecik’in, tarihteki en büyük önemi, Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu topraklar olmasıdır.

Bilecik’in bilinen en eski adı Agrilion’dur. Şehirde Batı Anadolu ağzında konuşulmakla birlikte Bilecik’in il alan kodu da 228’dir. Bununla birlikte Bilecik’in plaka kodu 11’dir. Şehirde bulunan Şeyh Edebali Türbesi, şehrin en önemli tarihi eserlerinden bir tanesidir.

Bilecik’in Bozüyük ilçesi, Frigler döneminde temelleri atılmış bir yerleşim alanıdır. Burası 1908 yılından sonra Ertuğrul şehrine bağlanarak kaza merkezi olarak atanmıştır. 1924 yılında ise Bilecik il olduktan sonra Bozüyük ilçe haline gelmiştir.

Gölpazarı ilçesi ise, Bizanslılar döneminde Harmankaya’ya bağlı bulunuyordu. Ancak Osman Gazi tarafından alınarak Türk topraklarına katılmıştır. İlçe, tarih boyunca Resulşel Dönen ve Akçaoba adlarını almıştır. İlçe genelinde meyvecilik oldukça yaygındır.

Bilecik’te her yıl karpuz festivali düzenlenen Osmaneli ilçesi, şehrin en eski yerleşim alanlarından birisidir. Trakyalılar, Roma ve Bizans imparatorlukları döneminde inşa edilmiş birçok tarihi yapı burada bulunmaktaır.

Bilecik Pazaryeri ilçesinde ise ilk insan yerleşimi 1273 yılında başlamıştır. İlçe genelinde meyveciliğin yanı sıra turistik amaçlarla hediyelik eşyalar yapılmaktadır. Bununla birlikte ağaç ve topraktan ev eşyaları yapımı da oldukça yaygındır.


Bilecik'in İlçeleri

Bilecik'in 7 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Bozüyük  5- Pazaryeri
 2- Gölpazarı  6- Söğüt
 3- İnhisar  7- Yenipazar
 4- Osmaneli  

bilecik nerede harita where is blecik


Anahtar Kelimeler: Bilecik Alan KoduBilecik PlakaBilecik NufusuBilecik Yüzölçümü, Bilecik Telefon Kodu228 Alan Kodu Nerenin,Yorumlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    Atamız Osmanlının kurulduğu yer şenliklere gitmek lazım çok güzel oluyor

  • yorum yazan kişi

    5/5

    Osmanlı nın doğduğu yer söğüt ve bilecik ilimiz özümüz kokuyor Bilecik

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!