Bilgisayar Yavaşlama Sorunu Nasıl Çözülür?

bilgisayar yavaşlama sorunu hızlandırma

Yıllar boyu kullandığınız bilgisayarınız artık eskisi performansı ile çalışmıyor mu? İnternete bağlanırken, oyun oynarken ya da proje tasarlarken bilgisayar yavaşlaması gibi sorunlar oldukça çekilemez bir hal alabiliyor. Peki, bilgisayar yavaşlaması sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayar yavaşlaması sorunlarını çözmek için aşağıdaki yöntemleri deneyerek bilgisayarınızı hızlandırabilir ve eski performansına çıkarabilirsiniz. 


1- Masaüstü arka plan görüntüleri, bilgisayarın zamanla yavaşlamasına neden olmaktadır. Eğer, masaüstü arka planı kullanıyorsanız, görsel olarak daha sade ve koyu renkleri tercih etmelisiniz. Düz siyah bir ekran kullanmak bilgisayarın zamanla hızlanmasına yardımcı olacaktır. Parlak ve yüksek çözünürlüklü görseller bilgisayarı yavaşlatır.

 

2- Bilgisayarınıza hafif ve bilgisayarı çalışırken yavaşlatmayan bir antivirüs programı edinerek düzenli olarak virüs taraması yapmak bilgisayarı zararlı yazılımlardan koruyacaktır. Daha yüksek koruma istiyorsanız koruma programlarının ücretli sürümlerini edinebilirsiniz.

 

3- Windows’a gelen yeni güncellemeler, cihaz optimizasyonu odaklı olarak gelişmektedir. Windows sürümüne gelen güncellemeleri haftalık periyotlarda takip ederek güncellemeniz bilgisayarı hızlandıracaktır. 

 

4- Laptop kullanıyorsanız, kullandığınız cihazı güç tasarrufu modunda kullanmak bilgisayarın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Yüksek ekran parlaklığı ve yüksek performans modları, sadece ihtiyaç olduğunda kullanılmalı. Bunun haricinde yüksek performans kullanmak bilgisayarı gereksiz yere yormaktan başka bir işe yaramayacaktır.

 

5- C ve D disklerinde kullanmadığınız dosyaları inceleyerek kaldırmaya özen gösterin. Kapasite ne kadar fazla olursa olsun, diskin en az %25’inin boş olması bilgisayarın durduk yere yavaşlamasını önleyecektir.

 

6- Masaüstünde aşırı kısayol ve klasör olması bilgisayarı yavaşlatacaktır. Masaüstünde fazla kısayol varsa bunları tek bir klasörde toplamanız bilgisayarın hızlanmasını sağlayacaktır. 

 

7- Masaüstü mail bildirim sistemi kullanıyorsanız, gelen mailler anlık olarak masaüstünde toplanacaktır. Bu sistemde düzenli olarak gelen kutusunu temizlemek bilgisayarın az da olsa hızlanmasına yardımcı olacaktır.

 

8- İnternet geçmişi, cihazda sürekli olarak sabit diskte toplanır. Çok küçük veriler, zamanla birikerek bilgisayarınızı ciddi anlamda yavaşlatabilir. Bu yüzden bilgisayarın internet geçmişini belli aralıklarla temizlemek faydalı olacaktır.

 

9- Bilgisayar, çalışma esnasında yavaş yavaş ısınmaya başlar. Özellikle laptoplarda oyun gibi bilgisayarı yavaşlatacak işlemler yaparken fan soğutucu cihazlar kullanmak bilgisayarın ısınma ve dolayısıyla yavaşlama sorununu çözecektir.

 

10- Cihazın CPU kullanımı, açık kaldığı süre boyunca yavaş yavaş artar, bilgisayar kapandığında sıfırlanır ve açıldıktan sonra sıfırdan başlar. Biriken bellek kullanımını sıfırlamak için en az 3-4 saatte bir bilgisayarı yeniden başlatarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Yorumlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    Bilgisayarımı hızlandırdı :-D

  • yorum yazan kişi

    5/5

    baya faydalı öneriler var hocam, birkaç tanesini anlı olarak uyguladım. mutlaka faydasını hissedeceğim.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!