Bingöl

bingöl logo


Plaka 12
Alan Kodu 0(426)
Nüfus 267.184
Yüzölçümü 8.277 km²​

Bingöl

Bingöl, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan, Yukarı Fırat bölgesindeki şehridir. Uzun yıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bingöl’ün adını nerden aldığına yönelik çeşitli efsaneler bulunmaktadır. İslam kaynaklarında yer alan bilgilere göre, İslam orduları, Diyar-ı Bekir, yani bugünkü Diyarbakır’a geldikten sonra, ordunun komutanı Halid Bin Velid ve yardımcı komutanlardan birisi olan Kibes Bingöl’ü yani Cebel-u Cur’u (Çapakçur) fethetmek için göreve atanır. Bunun ardından İslam orduları Bingöl’e gelerek bugünkü Kuruca köyüne doğru yol alırlar. Ardından, savaş için ordunun başında görev alan Kibes, savaşların birinde Bingöl’de bulunan Sultan Dağında şehit düşer. Kibes’in kabri bugün hala Sultan Dağında, Sultan Kibes-i Ziyareti olarak yer almaktadır.

Bazı kaynaklara göre Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesinde, bugünkü Bingöl’e adını veren kişinin Büyük İskender olduğu söylenmektedir. Şehre bu adı vermesinin sebebi ise, Büyük İskender’in yakalandığı bir hastalığa sadece Bingöl’de bulunan bir su ile çare bulmasıdır. Bunun ardından, şehre Çapakçur adı verilmiştir. Kelime anlamı ise Cennet Suyu anlamına gelmektedir.

Şehir, 1844 yılında Palu ilçesine nahiye olarak bağlanır. Ardından 1872 yılında Palu’dan ayrılarak Çapakçur adı ile ilçe haline gelir. 1946 yılında ise yine Çapakçur adı ile şehir merkezi haline gelen Bingöl, bugünkü adını ise 1945 yılında alır.

Eserlerinde, Anadolu’yu bölgelere ayıran Heredot, Muş, Diyarbakır ve Bingöl’ü bir takım içerisinde göstererek bu takıma ‘’Komojen’’ adını vermiştir. Osmanlı zamanında komşu illere bağlı olan Bingöl, Cumhuriyet devrinde resmen il haline gelmiştir.


Bingöl İlçeleri

Bingöl'ün 7 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Adaklı  5- Solhan
 2- Genç  6- Yayladere
 3- Karlıova  7- Yedisu
 4- Kiğı  

bingöl nerede bingöl haritası where is


Anahtar Kelimeler: Bingöl Alan KoduBingöl PlakaBingöl NufusuBingöl Yüzölçümü, Bingöl Telefon Kodu426 Alan Kodu Nerenin,
Yorumlar

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!