Dorse Ve Lojistikteki Yeri

Lojistik sektöründe adını sık olarak duyduğumuz dorse, tır ve benzeri araçların arkasında bulunan yük taşıma aracıdır. Treyler olarak da bilinen dorse, aslında Amerika’ da üretilmiş treylerlerin marka ismidir.

Dorse Çeşitleri Nelerdir?
Kamyon römork, silobaz, havuzlu dorse, sal dorse, tenteli pilot dorse, lowbed, damper ve silobas gibi çeşitleri vardır.

Kamyon Römork: Çekiciye takılan yarı römork sistemidir.

Silobas: Toz, çimento, tahıl malzemeleri gibi ürünleri taşıma amacı ile kullanılmaktadır.

Havuzlu Dorse: Rulo şeklinde olmak üzere benzer şekildeki yükleri taşımada kullanılır. Tabanında bulunan yuvarlak silindirli boşluk sayesinde yük, araca yüklendiğinde her iki taraftan da desteklenmesini sağlar.

Sal Dorse: Yan kısımları ve kapakları olmayan dorse çeşididir. Üstten yüklenebilen ürünleri yüklemek için kullanılır.

Tenteli Pilot Dorse: Genellikle yurt içi ve uluslararası nakliyelerde kullanılan tenteli pilot dorse çadır şeklindedir. Kuru yük taşımacılığında tercih sebebidir.

Lowbed Dorse: Düşük gövdeye sahip olan lowbed, büyük yük taşıma araçlarını taşımada kullanılır. Genellikle iş makinesi, tank ya da otobüs gibi büyük ölçüye sahip araçları bir yerden başka bir yere taşıma amacı ile kullanılır. Lowbed dorse çeşidinin ağırlık kapasitesi oldukça fazladır.

Damper: Kamyonlarda ya da diğer yük taşıma aracı olarak kullanılan araçlarda kasa kısmını kaldırmaya yarar. Kamyonların ve diğer yük taşıma araçlarının ağırlıklarını dengede tutmaya yardımcı olur. Özellikle inşaat sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Kasa kısmı kum ya da ağır inşaat malzemelerini taşımada elverişlidir.

Silobas Dorse: Çimento, tahıl malzemeleri, silis kumu gibi malzemeleri taşımada kullanılır. Taşıdıkları yük sebebiyle tehlikeli sınıfta yer almayan ancak taşıma şeklinden dolayı basınçlı kaplar statüsü içerisinde yer alan silobasların gerekli kontrolleri yapılmaz ise can ve mal güvenliğini tehdit edebilir. Bu sebeple silobasların periyodik muayenelerinin yapılması gerekir.

Lojistik sektöründe yerini alan dorse çeşitlerini incelemek ve ikinci el dorse fiyatları hakkında
bilgi sahibi olmak için https://www.truck1.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.Yorumlar

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!