Edirne


Plaka 22
Alan Kodu 0(284)
Toplam Nufus 402.537​
Yüzölçümü 6.098 km²​

Edirne

Edirne Marmara bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Edirne’nin il genelinde yaklaşık 403 bin nüfusu bulunmaktadır. Edirne’nin plaka kodu 22 olmakla birlikte 7 tane de ilçesi bulunmaktadır. Edirne’de değişik ve çeşitli iklim tipleri görülmektedir. Bazen karasal iklim bazen Akdeniz iklimi bazen de Karadeniz iklimi görülmektedir. Edirne kışları sert ve kar yağışlı yazları sıcak şekilde geçmektedir.

Edirne’de bilinen ilk yerleşimciler Trak kabilesinin üyelerinden olan Odrisler ve Bettergerilerdir. Edirne bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüze kadar değişik isimler ile anılan şehir en son Osmanlı topraklarına katılınca Edirne ismini almıştır ayrıca şehir Osmanlı Devletine de başkentlik yapmıştır. Şehir konum bakımı ile balkanlara açılan kapı olma niteliğine sahiptir.1. Balkan harbi sırasında Bulgaristan toprağı olan şehir 2. Balkan harbi sonrası tekrar Türk toprağı olmuştur.

Şehir Osmanlı devletine başkentlik yaptığı için tarihi eser bakımından oldukça zengindir. Şehirde çok sayıda han, cami ve benzeri tarihi yapı bulunmaktadır. Şehir Osmanlı zamanında çini ve seramik alanında oldukça önemli bir merkezdi.

Edirne gelişmişlik bakımından normal seviyededir. Edirne’de yöresel yemekler oldukça lezzetli ve güzeldir. Bunların arasında kadınbudu köfte, imam bayıldı, soğanlı yumurta vs. güzel yiyecekler bulunmaktadır. Edirne’de çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Tahıl üretimi bakımından ay çiçeği ve şeker pancarı yetiştiriciliği ön sıralardadır. Meyve ve sebze üretiminde de kavun, şeftali, kestane, domates gibi bir çok ürün yetiştirilmektedir.

Edirne'de demiryolu ve karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Türkiye'nin Marmara bölgesinin Trakya kısmında Bulgaristan ve Yunanistan sınırında yer almaktadır. Merkez ilçe olarak Yunanistan'a 7 km, Bulgaristan'a 17 km mesafededir. Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan karayolları üzerinde yer alması önemini bir hayli arttırmaktadır. Şehrin merkez nüfusu 2014 sayımına göre toplam 165.979'dur. 


Edirne Tarihi
Şehir Tunca, Meriç ve Arda Irmaklarının buluştuğu düzlüktedir. Edirne civarına bilinen ilk olarak Trak kabilelerinden Odrisler ve Bettegeriler yerleşmişlerdir. Görüşlere göre günümüzde Edirne'nin bulunduğu yere Odrisler tarafında Odrisia adı verilen bir şehir veya pazar alanı kurulmuştur. Bu tarih M.Ö. 1500 yıllarına dayanmaktadır. Daha sonra bu şehir; Akalar, iskitler, Ahameniş imparatorluğu, Persler, Makedonlar, Roma İmparatorluğu, Bulgarlar ve Bizans'a ta ki [1361-1371 (kaynaklara göre değişmektedir)] yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Fethine kadar ev sahipliği yapmıştır. Edirne, 1453 İstanbul'un Fethine kadar Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmasından dolayı şehir birçok han, cami, çarşı gibi tarihi eserlerle süslüdür. Özellikle sadece Osmanlıda değil tüm dünyada işinin ehli olarak gösterilen Mimar Sinan tarafından yapılan Selimiye Camii Edirne'ye bambaşka bir hava katmakla birlikte şehre önemli ziyaretçileri çekmektedir. Edirne, Osmanlı döneminde çini ve seramik sanatının önemli merkezlerindendi. 


Şehir, Balkan savaşları, 1. Dünya savaşı ve son olarak Kurtuluş savaşı sonuçlarında birçok kez el değiştirmiştir. Edirne 25 Kasım 1922'den beri Türkiye topraklarında yer almaktadır. Edirne'de 1982 yılında kurulan Trakya Üniversitesi sayesinde şehre birçok beyin göçü olmuştur ve halen devam etmektedir. Edirne gerek yaşanabilirlik gerekse kültür seviyesi olarak Türkiye'de parmakla gösterilebilecek şehirler arasındadır.


Edirne İlçeleri

Amasya'nın 8 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Enez  5- Lalapaşa
 2- Havsa  6- Meriç
 3- İpsala  7-Süloğlu
 4- Keşan  8- Uzunköprü

türkiye haritası edirne


Anahtar Kelimeler: Edirne Alan Kodu, Edirne Plaka, Edirne Nufusu, Edirne Yüzölçümü, 0284 Alan Kodu Nerenin, 22 Plaka Nerenin,

Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  çok güzel 《☆

 • yorum yazan kişi

  5/5

  harika bir il edirne özellikle ilçeleri çok güzel seviyorum edirneyi

 • yorum yazan kişi

  5/5

  güzel ve yaşanır bir memleket olan Edirne şehrimize yakın zamanda gittim bende

 • yorum yazan kişi

  5/5

  yakın zamanda edirne ilimize gideceğim kısmet olursa çok güzel olduğunu duydum bu şehrimizin

 • yorum yazan kişi

  5/5

  yakın zamanda güzel bir ilimiz olan edirneye yolum düşecek bilgileri okudum edirne ile ilgili

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Edirne tarihi bir sehrimizdir. Ayrıca insanları da öyle yaşanacak bir yer Edirne

 • yorum yazan kişi

  4/5

  hep gitmeyi istediğim yerlerden biri önümüzdeki yaza gitcem inşallah

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Edirne yaşanılacak yer gerçekten.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!