Hatay

hatay logo


Plaka 31
Alan Kodu 0(326)
Nüfus 1.533.507
Yüzölçümü 5.867 km²​

Hatay

Türkiye’nin en kalabalık 13. şehri olan Hatay, 2015 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımlarına göre toplamda 1.533.507 nüfusa sahiptir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay, doğudan Suriye ile komşudur. Şehrin kuzeybatısında Adana, kuzeydoğusunda Gaziantep ve kuzeyinde Osmaniye bulunmaktadır. Hatay’ın plaka kodu ise 31’dir.

Hatay’da yapılan arkeolojik kazılarda bölgede milattan önce 100.000 ile 40.000 yıllarına ait tarihi eserlere rastlanmıştır. Hatay, Tunç Çağı’ndan itibaren Akat beyliği tarafından yönetilmiştir. milattan önce 1800 yılı civarında ise Yamhad krallığı tarafından işgal edilmiştir. Hatay bölgesi bunun ardından 17. yüzyılda Hititler tarafından, 14. yüzyılda ise Mısır tarafından işgal edilmiştir. Bölgede egemenlik süren diğer medeniyetler ise Urartular, Asurlular ve Perslerdir.

Milattan önce 300’lü yıllarda bölgede Antakya kurulmuş ve hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Antakya, milattan önce 64 yılında resmen Roma İmparatorluğu bünyesine geçmiş ve bölgedeki Suriye eyaletinin başkenti haline gelmiştir. Bunun ardından İslam Ordusu tarafından fethedilen Hatay’da Emevi ve Abbasi egemenlikleri hakim sürmüştür. 969 yılında Bizans yönetimine geçen Hatay, 12. yüzyılda gerçekleşen Haçlı Seferlerinde fethedilmiştir. 1268 yılında ise Memlükler tarafından alınmıştır. 1516 yılında ise Yavuz Sultan Selim döneminde Hatay Osmanlı topraklarına resmen katılmıştır.

Fransızların Suriye’ye bağımsızlık tanıma çalışmaları sırasında, Hatay bağımsızlığını ilan etmiş ve Hatay Devleti bölgede kurulmuştur. Devletin kurulmasının ardından aynı gün devlet çalışmaları başlatılmıştır. Hatay Devleti, 1 yıl sonra Türkiye sınırlarına katılma kararı almıştır ve bölgeye Türk askerlerinin girmesi ile resmen Türk topraklarına geri kazandırılmıştır.


Hatay İlçeleri

Hatay'ın 15 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Altınöz  9- İskenderun
 2- Antakya  10- Kırıkhan
 3- Arsuz  11- Kumlu
 4- Belen  12- Payas
 5- Defne  13- Reyhanlı
 6- Dörtyol  14- Samandağ
 7- Erzin  15- Yayladağ
 8- Hassa  

hatay nerede hatay haritası where is


Anahtar Kelimeler: Hatay Alan KoduHatay PlakaHatay NufusuHatay YüzölçümüHatay Telefon Kodu0326 Alan Kodu Nerenin, 31 Plaka Kodu Nerenin,

Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  surşyeliler biraz bozsada hatayın güzelliği değişmez özellikle mutfağı çok güzel hatayın

 • yorum yazan kişi

  5/5

  hatay özellikle mutfağı ile vazgeçilmez bir ilimiz özellikle plajları çok güzel

 • yorum yazan kişi

  5/5

  çok sevdiğim bir arkadaşımın memleketi hatay kendisi de Dörtyolludur güzel bir yer

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Benim için kunefesiyle ünlü il Hatay çok güzel bir tatlı bayılırım

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!