Işık Hızı

IŞIK HIZI NEDİR? IŞIK HIZINA ULAŞABİLİR MİYİZ? 

Işık hızı aslında ışık ve diğer tüm elektro manyetik dalgaların boşluktaki hızıdır. Işık hızı saniyede  300 bin kilometredir (299.792.458 m/saniyedir). Işık hızı değişkendir. Örneğin suyun içinden geçen ışığın hızı daha düşüktür. Bunu sürtünme kuvveti gibi algılayabilirsiniz. Pürüzsüz bir cisimde hareket etmek daha kolayken girintili çıkıntılı bir zeminde daha zordur. Einstein'ın İzafiyet teorisine göre kütlesi ve hacmi olan hiç bir şey ışık hızına ulaşamaz. 

Evet haklı peki bir örnek vermek istiyorum elinizi ışıklı bi ortamda gölgesine bakarak hareket ettirin. Elinizin gölgesinin elinizin hareketleriyle aynı anda değiştiğini göreceksiniz. Peki öyle bir ışık kaynağı düşününki Dünyadan Ay'a kadar gidiyor ve önünde eliniz olduğunuzda ayın üzerinde kocaman bir el gölgesi çıkıyor. Elinizi oynattığınızda acaba aynı anda hareket edermi ? Dünya ve Ay arasındaki mesafe değişkendir. bunun etkenleri dünyamızın şekli, Yörüngedeki hızı, Ayın yörüngesel dönüşüdür. Ancak ortalama olarak bir sayı vermek gerekirse en yakın 356.330 km en uzak 406.610 km olarak kabul edilir. Yanı ışık hızının bir saniyede katettiği yoldan biraz fazla. Peki sizce o orantıda gecikme görülürmü elimizin gölgesinde ?  Eğer cevabınız evetse malesef yanılıyorsunuz. Çünkü Einstein'ın dediği gibi kütlesi ve hacmi olan hiç birşey ışık hızına ulaşamaz. 

Karanlığın bir kütlesi veya hacmi yoktur. Evrendki en hızlı şeyin ışık olarak görülmesi aslında yanlıştır. Bu bizim varlık felsefesi olarak bakışımızdan kaynaklanır.Varlıkla ilgileniriz ama yokluğa biraz ilgisiz davranırız. Bunun sebebide yokluğun aslında var olmamasıdır. Örneğin kötülüğün var olduğunu kanıtlayamazsınız. Veya hiç bir fizikçi karanlığın varlığını kanıtlayamaz. Bunun sebebi aslında karanlığın ışığın azlığından, kötülüğünde iyilik olarak nitelendirdiğimiz kavramın azlığındanoluşur. Karadelikleri, solucan deliklerini bir düşünelim. Solucan delikleri kendi çekim kuvveti içerisine giren herşeyi içine doğru çeker. Kara deliğin içine giren herşey bizlerin daha anlayamıyacağı kadar büyük bir çekim kuvvetine mağruz kalacağı için sanki hiç var olmamış gibi parçalanır. Buna ışıkta dahildir bir kara delikten ışıkta kaçamaz.

Bir karadeliğin içinde ne olduğunu şu anki teknolojiyle sadece tahmin edebiliyoruz. Evrende bir başka mekana, zamana veya boyuta geçişi sağlayan bir kapı olduğunu veya olmadığını kimse kanıtlayamaz. Bu anlattıklarım sadece şimdiye kadar  insanlığın kendi mantığı çerçevesinde olaylara anlam verme çabası sonucu ortaya çıkan gerçeksel teorilerdir. Bu teorilere göre evrendeki en hızlı şey karanlıktır. Ancak karanlık içinde hiçbirşeyi barındıramaz. Bir veri bir bilgi veya bir varlık taşıyamaz. Bu yüzden varlığıda yokluğuda kanıtlanamaz...


Yazar: Vahdet TONUS | vahdet@reklamkap.comYorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Işık Hızı hakkında çok güzel bir yazı olmuş gerçekten oldukça aydınlandım diyebilirim

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Uzay ve gezegenler insanoğlunun ilk yaratıldığı andan itibaren ilgisini çekmiştir ve bu doğrultuda uzaya çıkabilmek için türlü teknolojiler geliştirilmiştir. Aynı şekilde kara delikler de gizemli yapılarından dolayı son derece dikkat çekmektedir. Kimi bilim adamlarına göre kara deliklerin birleşerek solucan delikleri oluşturduğu ve bu solucan deliklerinde kısa zamanda büyük mesafeler katedilebileceği düşüncesi öne sürülmüştür.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  ışık hızı bilimsel olarak tam anlamıyla açıklanmış sayılamaz bence enerjinin saf halini çözmek lazım bence böyle katılır mısınız bilmem?

 • yorum yazan kişi

  5/5

  güzel bir makale fakat bence biraz da görsellik ile daha güzel olabilirdi. Düz yazı insanları sıkar bir yerden sonra okumayı bırakır.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  Okunası bir içerik yazmışsınız. Uzunluğu ile göz korkutsa da akıcılığı sayesinde bir çırpıda okudum elinize sağlık

 • yorum yazan kişi

  3/5

  Ortalama bir içerik olmuş çoğu bilgiler vikide yer alıyor ama yinede yazım stilinizi beğendim

 • yorum yazan kişi

  4/5

  Okunası değerli bir içerik hazırlamışsınız kaleminiz çok hoşuma gitti

 • yorum yazan kişi

  4/5

  Çok güzel bir makale olmuş. Işık hızını hiç bu kadar detaylı incelememiştim.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  aşılamıyor olması ileride aşılamayacağı anlamına gelmez. ayrıca belki aşılıyor biz bilmiyoruz henüz.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Hacim ve kütlesi olan hiçbir maddenin ışık hızına ulaşamadığı çok doğru. Bilim adamları bunu çözmek ve ışık hızına ulaşmak için bu probleme bir çözüm arıyorlar.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  Çok güzel bir yazı olmuş. Yazarın kalemi oldukça sağlam okurken akıcılığa kapıldım.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  İlgiyle okuduğum bir yazı.Özellikle evrendeki en hızlı şeyin karanlık olduğu.Hiç düşünmemiştim.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!