Ölümü Hatırlamak

Sözde müslümanız. Yani İslam dinine inanıyoruz. İslamın bazı şartları var. Bunlar şöyle: Namaz kılmak, kurban kesmek, zekat vermek, oruç tutmak ve hacca gitmektir.  Yani müslümansak eğer bu şartları yerine getirmeliyiz. Tabi bazı farklı faktörler var. Mesela durumun iyi değil ise, hacca gidecek gücün yoksa hacca gitmek sana şart koşulmuyor. Demek oluyor ki İslam kolaylaştıtan, mantık dinidir.

 

Namaz kılmak hacca gitmek gibi değildir. Zamanı geldiğinde aklınız başınızda ise namaz kılacaksın diyor dinimiz. Bu zaman ergenlik çağına ulaşmakla başlıyor. Erkeklerin ergenliğe girme zamanı rüyalanma yani rüyada boşalma ile başlar bu da ortalama 12-13 yaşlarında olur.Kızlarda ise adet görme ile ergenlik başlamış olur. Ortalama 9-10 yaşlarında regl olurlar. Bu şartlar gerçekleşmesede maksimum 15 16 yaşlarında akli dengesi yerinde olan insanlara namaz kılmak farzdır. Namazı ayakta kılamıyorsanız eğer taburede kılabilirsiniz, taburede oturarak kılamıyorsanız eğer olduğunuz yerde ayağa kalkmadan bile namaz kılabilirsiniz. Namaz konusunda da islam dininin ibadeti kolaylaştırdığını görebiliriz. Konuyu şuraya bağlayacağım. İslam dini bukadar kolayken namaz kılmamız ne garip değil mi. 

 

Bütün bu sözlerimi tek bir cümleden esinlenerek yazdım. Ramazan ayının arefe günü teravih namazını köyümde kılıyordum. Zaten birdahada o ramazan ayında hiçbir teravihe gitmedim. Teravih namazında hoca vaaz verirken şunları söyledi; "Köyde ne zaman cenaze olsa ertesi günler vakit namazı için camiye hiç görmediğim adamlar geliyor, cami cemaati artıyor." dedi. Yani ölümü hatırladığımızda Allah'a sığınıyoruz. Ölümüde, ahiretide unumamalıyız.


Adem KILIÇ


Aanhtar Kelimeler: Buluğ ÇağıErgenlik YaşıErgenliğe Giriş BelirtileriİbadetÖlüm,


Yanlışım var ise lütfen ulaşın, düzeltelim.​ adem@reklamkap.comYorumlar

  • yorum yazan kişi

    5/5

    inanın yazınızda okadar haklısınızki gerçekleri çok güzel anlatmışsınız

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!