İnovasyon nedir, örnekleri nelerdir?

İnovasyon rekabeti arttırıyor, maliyeti düşürüyor.
İnovasyon nedir, örnekleri nelerdir?

Yenilik ve yenilikçi gibi değişim içeren bir anlam taşıyan inovasyon kelimesi, günümüzde birçok sektörde sıkça kullanılan kelime haline geldi. Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi yeni bir şey üretmek anlamına gelmeyen ve daha çok var olan bir şeyi geliştirme amacı taşıyan inovasyon, var olan bir şey üzerinden yeni fikir, yeni ortam, yeni yöntemler geliştirerek sürdürülür durumda olan bir şeyin hem sürecinin hem de sonucunun olumlu anlamda değiştirilmesi amaçlamaktadır.

 

İNOVASYON REKABETİ ARTTIRIYOR, MALİYETLERİ DÜŞÜRÜYOR

Bir şeyleri icat etmek ve sıfırdan yepyeni bir fikir anlamına gelmeyen ve günümüzde özellikle iş dünyasında önemsenen bir kavram haline gelen inovasyon, sektörde eşdeğer işleri yapan firmalar arasında da rekabet ortamı oluşturmaktadır. Var olan bir şeyin nasıl daha verimli hale getirileceği, nasıl daha fazla kullanılarak pazar seviyesinin yüksek hale getirileceği noktasında akla gelen inovasyon kelimesi, iş dünyasına üretim maliyetini azaltıp, kaliteyi arttıran bir ışık gibi yansımaktadır. Günümüzde yeni bir kavram gibi görünse de inovasyonun geçmişi 2. dünya savaşına dayanmaktadır. Özellikle, teknoloji alanında hayatımıza yansımaları da somut olarak bulunan inovasyon sayesinde teknolojik araç ve gereçler her geçen gün üzerine katarak ilerlemektedir.

 

İNOVASYON İLE TEKNOLOJİ HIZLA İLERLİYOR

Bu konuda inovasyon ile AR- GE çalışmaları birbiriyle eşdeğer tutulabilir. Basit bir örnekle konuyu somutlaştıracak olursak yakın tarihte hayatımıza giren cep telefonlarının tarihsel gelişimi inovasyona en büyük örneklerden birisi olabilir. İlk çıktığı yıllarda sadece telefonla konuşmak ve SMS göndermek için kullandığımız cep telefonları, yapılan inovasyon çalışmaları ile büyük bir gelişim gösterdi. Şimdilerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları ile internete girerek kişisel işlerimizi halledebiliyoruz, fotoğraf çekebiliyoruz, görüntülü konuşma yapabiliyoruz ve bu gelişmeler inovasyon sayesinde her sene üzerine bir yenisini katarak ilerliyor.

 

BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İSTEYEN FİRMA İNOVASYON İLE BAŞARI SAĞLIYOR

Çağımız artık teknoloji çağı haline geldi ve herkes oturduğu yerden bilgiye ulaşmanın rahatlığını yaşıyor. Bu noktada iş dünyası binlerce rakibinin arasından sıyrılıp, adından söz ettirecek projelere imza atması gerekiyor. Bu noktada ise inovasyon devreye giriyor. Piyasada mevcut hizmet veya ürünü satın almak isteyen tüketicilerin, internet başına geçerek saatlerce aynı ürünün ve hizmetlerin detaylarına bakması da bir bakıma satın almak istediği ürün veya hizmetin inovasyon detaylarını incelemekten kaynaklanmaktadır. İnovasyonu yani mevcut ürünler arasında farklılığı en çok olan ürün doğal olarak tüketicinin tercih sebebi haline geliyor.Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  invasyon gibi bir kavram olmasaydı şu an hala 200 sene önceki teknolojiyi kullanıyor olurduk. gelişimin en büyük tetikleycisidir inovasyon. endüstri mühendisleri'nin bu konuda kendilerini çok geliştirmesi gerekiyor.

  Muhammed
  Aynen

 • yorum yazan kişi

  5/5

  inovasyon son zamanların en trend kelimelerinden birisidir. Artık içinde olduğumuz çağda inovativ düşünemeyenler kaybetmeye mahkumdur.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  İnovasyon zaten insanlığın başlangıcından beri var olan bir şey. Bilgi, bir öncekinin üzerine eklenerek ve birikerek büyür. Bu da doğal olarak hep bir adım ilerlemek bir adım sonrasına gitmektir. Ama artık neredeyse tamamen profesyonelleşmiş dünyada gelişimin de profesyonelleşmesi gerektiğinden inovasyon lafını özellikle son yıllardır çok duymaya başladık.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  İnovasyon kelimesini girişimci kişilerden bol bol duyuyordum fakat anlamını tam olarak anlayamıyordum. Bu yazıdan sonra inovasyon kelimesini telaffuz ettiklerinde ne demek istediklerini rahatlıkla anlayabileceğim.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Son zamanlarda zaten yeni bir şey üreten kalmadı. Herkes olan şeyleri değiştirip piyasaya sürüyor.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Reklamlarda ve televizyonda yayımlanan açık oturumlarda inovasyon dedikleri kelimeyi buradan daha iyi anlamış oldum.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  inovasyon konusunda herhalde bizden iyisi yoktur olan şeyi değiştirip eskisinden bağımsız hale getirebiliyoruz :)

 • yorum yazan kişi

  5/5

  öğrencilere inovatif düşünce yapısının kazandırılmasına yönelik projelerin hazırlanarak uygulanması, geleceğe en büyük yatırım olacaktır.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Aradığım kelimenin en açıklayıcı haliydi teşekkür ederim.

  Adem KILIÇ
  Değerli yorumunuzu esirgemediğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!