İnternetinizin Yavaş olması Windowstan Kaynaklı Olabilir

Malesef ülkemizde internet ve adil kullanım kotaları düşük. Bu sebeple 1mb internetimiz bile çok değerli.Malesef ülkemizde internet ve adil kullanım kotaları düşük. Bu sebeple 1mb internetimiz bile çok değerli. Peki sizde verilecek hizmeti alamadığınızı düşünüyor musunuz? Suçu hemen internet sağlayıcınıza atmayın çünkü suçlu Windows olabilir. Görev yöneticinize baktığınızda ağ kısmında en üst sıralarda Hizmet Ana Bilgisayarı: Yerel Hizmet uygulamasını görüyor musunuz? Bu uygulama sanki her an bir şeyer indiriyor ya da yüklüyor gibi internet kullanıyor.Bunu yapmasının sebebi ise siz bir veri alırken ya da gönderirken bir bağlantı roblemi sonucu bu işlemin döngüye girmesi. Fakat bu işlem sürekli yapılırken harddiskinize herhangi bir şey yazılmaz yani o indiriliyor gibi gözüken dosya aslında herhangi bir veri değil. Ayrıca bu uygulama işletim sistemine ait olduğu için diğer işlemleri kısıtlayabilir hatta bloklayabilir. Bu sebeple bu hata sürerken internetinizin performansı ciddi derecede düşüş yaşar.

 

Sorunun  Çözümü: 

Bu hatanın çözümüde sebebi kadar basit. İlk olarak Cmd'yi (Commands) yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Cmd yi yönetici olacak çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu yazıyoruz;
sfc /scannow
Daha sonra cmd;
Beninning system scan. This proces will take some time.
Satırını yazdıktan sonra taramayı başlatır.
Beginning verification phase of system scan.
Verification 0% comlate.
//Bu işlem biraz uzun sürebilir
Ardından cmd 
Windows Resource Protection did not find any integrity violations.
Satırını yazarak işlemi bitirir.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Görev Yöneticisinde Hizmet Ana Bilgisayarı: Yerel Hizmet yerine Hizmet Ana Bilgisayarı: Yerel Hizmet (Ağ Kısıtlamalı) çalışacaktır.

Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  peki bu ayarı yapmamız windowsun çalışma performansını etkiler mi? bu sefer de internet yavaş olmasın diye windows yavaşlarsa?

 • yorum yazan kişi

  5/5

  İnternetin yavaş olmasının sebebinin windowsla alakalı olabileceği aklımın ucundan geçmezdi. Neden linux kullanmamız gerektiği ile ilgili bir kanıt daha.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Az önce denedim ve gerçekten işe yaradır. Windowsun internet hızı ile alakalı olabileceğini hiç düşünmemiştim, teşekürler.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Daha önce hiç bilgimin olmadığı bir konu da daha aydınlandım, sayenizde.

 • yorum yazan kişi

  3/5

  İnternet yavaş olunca bilgisayarı açıp kullanmak dahi istemiyor insan bu yüzden bilgiler için sağolun

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Bu yazıya benzer bir makaleye başka yerde denk gelmiştim ama orada ayrıntılı anlatmamışlardı. Sayenizde buradan yeterince bilgi almış bulunuyorum.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  AKN'den dolayı hızım düştüğünde bunu deneyeceğim bakalım bir fark olacak mı göreceğiz. İşe yarıyorsa gerçekten süper paylaşım

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Bu, daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığım bir yöntem. Çok işime yarayacak, teşekkür ederim.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  Son günlerde internetin yavaşlaması bu siber saldırılarla bağlantılı bence ha derseniz bundan önce neye bağlayacaksın. tabi ki devlete afrika bile 50 ile giriyor

 • yorum yazan kişi

  5/5

  linux varken windows'u sadece zorunlu olduğum zamanlarda kullanırım. iyi bir windows, kötü bir linux dağıtımından daha iyi olamaz.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Hocam bu internetin yavaş olması beni deli ediyor gerçekten. Makalenizde bahsettiğiniz yöntemi de deneyeceğim. Umarım bahsettiğiniz yöntem ile internet hızım artar. Eğer artarsa, size Allah Razı olsun diyeceğim.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Yazı için teşekkür ederim, internette bir süredir yavaşlık yaşıyordum yazmış olduğunuz yönergeyi uyguladım şuan internet hızı daha iyi gözüküyor.

 • yorum yazan kişi

  4/5

  verdiğin bilgiye göre İnternetimin neden yavaş olduğunu sorguluyorum bu sefer işe yarar bir bilgi buldum sanırım

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!