Uzaya Kamera Gönderdiler

Erciyes Teknopark tarafından alt yapı sağlanan ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kayseri İl Temsilciliği tarafından organize edilen, 'Bende Yaparım' projesi kapsamında liseli öğrenciler tarafından yapılan yüksek irtifa balonu 100 bin feet'ten görüntü alma görevini tamamladı.
Erciyes Üniversitesi Teknoparktan bırakılan yüksek irtifa insansız görüntüleme aracı yere indi. Kayıt ettiği görüntülerle insanları adeta mest eden proje lise öğrencileri tarafından yapıldı. TÜGVA tarafından organize edilen projede gençler çeşitli eğitimler aldı. 

TÜGVA Kayseri İl Temsilcisi Ahmet Hidayet Kiraz, " Bende Yaparım projesi lise ve üniversite öğrencilerine mesleki özgüven ve tecrübe kazandırırken, gençlerin Müslüman Bilim Adamlarını tanımalarını sağlamayı amaçlayan bir projedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında alınan başvurular arasından yapılan mülakatla seçilen 50 kadar gencin, profesyonel gönüllülerin desteği ile iki farklı projeyi ortaya çıkarmasını amaçlamaktadır. TÜGVA olarak bu ve benzeri projeler ile gençlerin günlük gündemlerini olumlu yönde değiştirebilmeyi, üreten bir gençlik kitlesi oluşturmayı, kendine öz güveni olan ülkemizin 2023 ve 2071 vizyonunun hayata geçmesini sağlayacak bir insan kaynağı alt yapısının oluşmasını amaçlıyoruz. Projelerden ilki olan 30 kilometre ve üzeri irtifa çıkacak bir meteoroloji balonu ile gönderilecek bir cihazla yüksek irtifadan görüntü alınabilmesini, çeşitli sensörlerle veri toplanmasını ve gönderilen cihazın tekrar elde edilmesi amaçlandı." dedi.

Proje de yer alan öğrencileden Tarık Mut da, "Projemizin genel amacı 100 bin feet'ten görüntü almak ve çeşitli bilgileri kayıt etmek. İnsansız bir görüntüleme aracı 100 bin feet'e çıktığı zaman -50 dereceye kadar maruz kalabiliyor. Ve bu şartlara dayanan bir kameramız aracımızda bulunuyor. Bunun sayesinde full HD bir görüntü kaydedebileceğiz. Ayrıca, çeşitli parametreleri almak için de çeşitli sensörlerimiz bulunmaktadır. Üzerinde takılı GPS sensörü ile de balonun nerede olduğunu göreceğiz." diye ekledi.

Ekip İnsansız Görütüleme Aracını buldu 

Balonun bırakılmasının ardından dört saatlik zorlu takip ile insansız görüntüleme aracı tekrardan bulundu. Ekip görüntüler ve sensörlerin kaydetiği verilere ulaştı. Uzay gözlemi sırasında hiçbir sorun yaşamayan insansıa görüntüleme aracı yere inişini yaptı.

GÖRÜNTÜLER ÇOK YAKINDA PAYLAŞILACAK

[email protected]

Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  3/5

  pozitif bir çalışma olmuş görüntüleri ve kalitesinide merak ediyorum doğrusu

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Tebrik ederim iyi bir yükseklik kolay bir şey değil gerçekten öğrencilerin daha da başarılı olmalarını temenni ederim.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  tebrikler, devamını getirmenizi diliyorum. Adım küçük olabilir ama bir başlangıçtır.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  gençlerimizden bu başarının devamını diliyoruz. başarı anlık değil sürekli olmalı. her ne kadar bu ülkemizde zor olsa da, ben yapabileceklerine inanıyorum.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Tebrik ederim. Bu tarz bilimsel projelere çok fazla önemin verilmediği Türkiye'de bunu bile yapabilmek büyük başarı. Umarım devamı gelir.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Efsane bir proje olmuş, alınan görüntüleri merakla bekliyorum.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  dünyanın dışından bakınca ne kadar küçüğüz ama en büyük bizmişiz gibi davranmakta üstümüze yok

 • yorum yazan kişi

  3/5

  İlginç bir deneyim olmuş.

  İbrahim
  Ülkemizi ve bilim adamlarımızı uzay çalışmalarında görmeyi çok istiyoruz. Bu da bir başlangıç inşallah devamı gelir.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Balon yükselirken de olan biten herşeyi kamerasına kaydetmesi çok hoş oluyor.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Dünya için birçok olumsuzluk yaşanırken bu tür güzel haberleri duymak beni memnun ediyor.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Teknopark her daim çalışıyor. Devir teknoloji devri, Kayseri Teknopark çalışanlarına saygılar, sevgiler.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Böyle gelişmeler umudumuzu arttırıyor. Daha da fazlası olur umarım.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Waww bu yüksekliğe çıkıp geri bulmuşlar. Tebrikler

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Çok güzel bir proje

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!