Google Ve Türkiye

google türkiye turkey


Google ve Türkiye

Google Dünya’nın en büyük şirketi ve Google.com dünyanın en çok kullanılan web sitesi.  Google.com ’un günlük tekil kullanıcı sayısı rahatlıkla 100 miyonlar diyebiliriz. Bu istatistik Çin’de Baidu.com ile bozulmuş durumda.  Türkiye’de yerli bir arama motoru icadı yeterince destek bulamadığından en çok kullanılan arama motoru birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Google.com’dur. Nerede yemek yiyeceğimizi, herhangi bir kelimenin anlamını, şehirler arası mesafeyi, mekanların 360 derece görünümünü, firma iletişim bilgilerini, hava durumunu,  görselleri, videoları, haberleri ve daha bir çok bilgiyi google’da arıyoruz ve bulabiliyoruz. 

 

Neden Google?

Google arama ve bulma algoritmasını öyle bir geliştirdi ki aklımızdan geçeni okuyabildiğini düşünür olduk. Arama sonuçlarındaki ulaştığımız doğru sonuçlar bizi Google kullanmaya mecbur bırakıyor. Ne arasak karşımıza çıkıveriyor. Google faydalı ve doğru içeriği analiz edip bize gösteriyor. Analiz mekanizması yani Google algoritması kendini Dünya’ya kabullendirmiş durumda.

 

Türkiye’de seo konusu gelişmiş durumda.  Felsefesi  “kötü olma” olan Google’da ilk sayfada veya ilk sıralarda çıkmak için Türkiye’de kıyasıya rekabet ediliyor. Rekabette galibiyet için Google’ın felsefesini iyi bilmek lazım. Yani doğru içerik, doğru bilgiler çok önemlidir bunların yanı sıra  belirli bir kitleye bir şekilde ulaşmalısınız. Bu reklamlarla veya sosyal medya ile olabilir. Yapılan çalışmaların karşılığını alabildiğimizden dolayı Türkiye’de Google uzun yıllardır bir numaradır.

Yani özetleyecek olursak Google bizim hayatımızı kolaylaştırıyor.


Yazar: Adem KILIÇ | adem@reklamkap.com

Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Özellikle bünyesine quantum bilgisayarlarınıda ekledikten sonra ben Google'ın alanında rakipsiz olduğu kanaatindeyim. Gerek hız bakımından gerekse indeksleme bakımından epey bir fark atmış durumda.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Türkiye'nin Abd ile müttfik olması bile Google'ın Türkiyede fazlaca kullanılmasının sebebi olabilir. Örneğin Çin'de Baidu kullanılıyor.

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Google artik turkiyede bir merkez office acmali

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Google Dünya genelinde tartışmasız ve rakipsiz bir numara. Sadece arama motoru konusunda değil teknoloji konusunda da çok ilerdeler. Ayrıca Türk bir arama motoru yapımını desteklemek boynumuzun borcudur.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!