Antalya


Plaka 07
Alan Kodu 0(242)
Toplam Nufus 2.288.456
Yüzölçümü 20.909 km²​

Antalya

Antalya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ülkemizin turizm başkenti Antalya, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğruyor. Eşsiz denizi ve sıcacık sahilleri ile dünya üzerinde çoğu insanın tatil açısından ilk seçeneği hiç kuşkusuz ki Antalya. Peki, Antalya’da deniz ve kumsallar haricinde ne yapılır, nerelere gidilir?

Antalya’nın doğa harikası bölgelerine yolculuk yapmak istiyorsanız birkaç gününüzü buna ayırmanız gerekebilir. Oymapınar Gölü, orman ve dağların ortasında, sizi mükemmel bir berraklıkla karşılayacaktır. Bununla birlikte, Gökbük Kanyonu ve Manavgat Şelalesi’ni ziyaret ederek kendinize eşi benzeri bulunamayacak şelale keyfi çıkartabilirsiniz. Yine gezeceğim yerde su da olsun diyorsanız, Köprülü Kanyon sizin için harika bir seçim olacaktır.

Antalya’da doğa harikaları yerine tarihi güzellikleri keşfetmek istiyorsanız, birçok antik kent sizi bekliyor olacaktır. Tarih boyunca onlarca farklı uygarlığa ev sahipliği yapan Antalya’da antik kentlerden bol bir şey yok da denebilir. Arykanda Ören Yeri, sizi dağlara oyulmuş ev ve tapınakları ile karşılayacak, gördükleriniz karşısında hayran kalmanızı sağlayacaktır.

Başlıca antik kentlerden bahsedecek olursak, Termessos Antik Çağı, Selge Antik Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti ve Side Antik Tiyatrosu uğramanız gereken noktaların başında yer alıyor. Milattan önceki çağlarda inşa edilmiş ve günümüze kadar kalmayı başarmış bu yapıların sizde büyük bir hayranlık uyandıracağı garantisini veriyoruz.

Müze ve arkeoloji ilgi alanınızda ise, birkaç günlük gezi sırasında Antalya Müzesi’ne uğrayabilir ve şehrin antik kalıntılarına ve binlerce yıllık tarihine göz atabilirsiniz.


Antalya İlçeleri

Antalya'nın 19 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Akseki  11- Kaş
 2- Aksu  12- Kemer
 3- Alanya  13- Kepez
 4- Demre  14- Konyaaltı
 5- Döşemealtı  15- Korkuteli
 6- Elmalı  16- Kumluca
 7- Finike  17- Manavgat
 8- Gazipaşa  18- Muratpaşa
 9- Gündoğmuş  19- Serik
 10- İbradı  

antalya nerede where is antalya haritası


Anahtar Kelimeler: Antalya Alan KoduAntalya PlakaAntalya NufusuAntalya Yüzölçümü, Antalya Telefon Kodu,


 Yorumlar

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!