Trabzon

trabzon logo


Plaka 61
Alan Kodu 0(462)
Toplam Nufus 763.714
Yüzölçümü 4.685 km²​

Trabzon

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi, masmavi, uçsuz bucaksız denizin derin ormanlarla birleştiği Trabzon’da ne yapılır, nereye gidilir ve ne yenir?

Trabzon, benzersiz iklimi ve doğa güzellikleri ile dikkat çekiyor. Her ne kadar ülkemizde asabi ve ters olduğu bilinse de Trabzon insanı, Türkiye’de görebileceğiniz en sıcak kanlı ve misafirperver insanlardır. Paranız olmasa dahi, Trabzon’da başınızı sokacak bir çatı, karnınızı doyuracak bir yemek bulabilirsiniz. ‘’Bize her yer Trabzon’’ ve Trabzon’un plaka kodu 61'i neredeyse her yerde kullanmaları ile herhangi bir şehirde bir insanın Trabzonlu olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Eğer Trabzon’a hiç gelmediyseniz, gezilecek yerleri, tadılacak lezzetleri mutlaka önceden araştırmalısınız. Aksi takdirde, geziden dönerken burayı nasıl kaçırdım diye pişman olabilirsiniz. Peki, Trabzon’da nereye gidilmeli, nelerin tadına bakılmalı?

Trabzon’un merkezinden anlatmaya başlayacak olursak, Kemeraltı’nda günün herhangi bir saati Kapalıçarşı havasını bulabilirsiniz. Uzun ve tarihi bir cadde boyu, aradığınız her türlü şeyi burada bulabilirsiniz. Ayrıca, Kemeraltı Çarşısı’nın bitiminde yer alan Kadınlar Pazarı’nı da ziyaret ederek, Trabzon’un köylerinden gelen tarla ürünlerinden, tereyağına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Kadınlar Çarşısına kadar gelmişken, Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nda pilav yemeden gitmek de olmaz tabii ki. 1856 yılından bu yana sadece pilav ve hoşaf satan bu efsanevi pilavcıda, hayatınızda yediğiniz en lezzetli pilavı tadacaksınız.

Merkez mevkiinde daha fazla zamanınız varsa, Ayasofya Camii kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Tarihi güzellikleri ve Ayasofya Camii’nin etrafındaki doğa harikası parkı es geçecek olursak, hayatınızdaki en lezzetli kuymağı, Ayasofya Müzesi Çay Bahçesinde yiyebilirsiniz. Eğer burada kuymak yemeden Trabzon’dan ayrılırsanız, hayatınızın en büyük hatasından birisine imza attınız demektir. Trabzon demişken Boztepe'yi es geçmek olmazdı. Eşsiz Trabzon manzarasını semaverde çay keyfi yaparken tepeden görebileceğiniz Boztepe sizi bu şehre aşık edecektir. Trabzon Merkez’de deniz ve çay keyfi yapmak istiyorsanız, Meydan’ın hemen alt tarafında kalan Ganita Sahili tam size göre. Şehrin tam içinde, şehir yaşantısından uzak, deniz kokusu ile iç içe bir mekan arıyorsanız, Ganita Çay Bahçesinde birkaç saatinizi geçirebilirsiniz. Küçük bir koyun etrafına kurulmuş bu saklı cennette en büyük keyif ise balık ekmek yiyerek çıkartılır.

Şehir içinde mükemmel ortamı ile Zağnos Vadisi, size bir anda Trabzon Merkez’de olduğunuzu unutturacak. Tarihi yerleri gezmek istiyorsanız da Atatürk Köşkü, Kanuni Evi ve çeşitli müzeler de uğramanız gereken noktalar arasında yer alıyor.

Peki, Trabzon’da akşam yemeği nerede yenir? Trabzon’un meşhuru Akçaabat Köftesi’ni yemeden bir Trabzon gezisi tamamlanmış sayılmaz. Trabzon’da hiçbir işletmede lezzetsiz ve keşke yemeseydim dedirtecek bir köfte yemezsiniz. Ancak tadını çıkartmak ve ‘’Aman Allah’ım’’ demek istiyorsanız Akçaabat’ta bulunan ‘’Körfez Köfte’’yi tek geçiyoruz. Denizin hemen kenarında, Trabzon’un belki de en iyi köftesi, mükemmel misafirperverlik ile sizi bekliyor.

Merkez’den biraz daha yukarı çıkacak olursak ise, Uzungöl, Sümela Manastırı ve Hamsiköy bizi bekliyor. Tarihi güzellikleri ve eşsiz doğası ile birlikte Sümela Manastırı, hiç gitmediyseniz kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Trabzon’a 99 kilometre uzaklığı ile Uzungöl ise yağmur ormanlarının etrafında, 1.090 metre rakımda, saklı bir cennet. Bir kısmı kafe, restoran ve otellerle çevrili olsa da, Uzungöl mutlaka bir gece geçirilmesi gereken, eşsiz bir doğa harikası. Eğer, Uzungöl’e kadar çıkacak vaktiniz yoksa, Trabzon Merkez’e daha yakın olan Sera Gölü’nü de tercih edebilirsiniz. Ayrıca temiz hava ve yayla havasının içinde, hayatınızda tadacağınız en iyi sütlaç sizi Hamsiköy’de bekliyor. 

 


Trabzon İlçeleri

Trabzon'un 18 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Akçaabat  10- Köprübaşı
 2- Araklı  11- Maçka
 3- Arsin  12- Of
 4- Beşikdüzü  13- Ortahisar
 5- Çarşıbaşı  14- Sürmene
 6- Çaykara  15- Şalpazarı
 7- Dernekpazarı  16- Tonya
 8- Düzköy  17- Vakıfkebir
 9- Hayrat  18- Yomra

trabzon nerede trabzon haritası türkiye


Anahtar Kelimeler: Trabzon Alan KoduTrabzon PlakaTrabzon Nufusu, Trabzon Yüzölçümü,Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  dün fena yendiler trabzonspuru ama 3 -0 dan 4-3 fena oldu trabzona

 • yorum yazan kişi

  5/5

  hayran olunası bir şehirdir trabzon gerçekten puslu havası sahili ve güzelliğ ile insanı büyüler

 • yorum yazan kişi

  5/5

  kuymak ile hayran olduğum güzel şehir trabzon mutfağı ve hamsili pilacı harika bir yer trabzon

 • yorum yazan kişi

  5/5

  kuymak ve hamsi ile ünü güzel ilimiz gitmiştim trabzona hoş bir şehir

 • yorum yazan kişi

  5/5

  baya güzel paylaşım olmuş. bilgilerin hepsi yararlı ve net bir şekilde açıklanmış. Trabzon 'un alan kodu ve plaka bilgileri epey bilinir ancak yinede burada da paylaşılması iyi olmuş.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!