Balıkesir

balıkesir logo


Plaka 10
Alan Kodu 0(266)
Nüfus 1.186.688
Yüzölçümü 14.272 km²​

Balıkesir

Balıkesir, Türkiye’nin Marmara’ya ve Ege’ye kıyısı bulunan turizm şehridir. Marmara bölgesinde olmasının yanı sıra aynı zamanda Ege Bölgesinde de toprağı vardır. Büyükşehir standartlarında ve statüsünde olan Balıkesir’in 20 ilçesi vardır. Lidya kültüründe Misya adıyla bilinmesinin dışında Karesi olarak da anılır. Tarihi boyunca birçok beyliğin egemenliğinde kalmıştır. Bu sebeple birçok farklı kültür de Balıkesir’in topraklarından geçmiştir.

Balıkesir kara turizminde etkili olduğu kadar denizlerde de iddialıdır. Ayvalık, Altınoluk, Edremit ilçelerinde kıyı turizmi oldukça gelişmiştir ve her yıl yüksek bir rakamda turist ziyaret eder. Ayvalık ilçesinin Yunanistan adası olan Midilli Adalarına manzarası vardır ve turlar düzenlenmektedir. 22 adası bulunan Balıkesir’in en bilindik adaları ise Avşa ve Cunda’dır.

Balıkesir; zeytin ağaçlarının yol boyu dikili olmasıyla, mükemmel kumsalları ve bol oksijene sahip olmasıyla bilinir. Kaz dağları’nın eteklerinde olması sebebiyle ise kışlar soğuk geçer. Marmara kıyılarında Karadeniz iklimi görülmesi sebebiyle ise kışlar orta kısma göre daha ılık geçer. İklim değişikliklerinin yoğunluğu dışında bir önemli ayrıntı ise ülkenin en kaliteli zeytinyağı üretiminin bu şehirde olmasıdır.

Balıkesir mutfağı ile de kendine hayran bırakır.Mutlaka tatmanız gereken birçok lezzet vardır fakat bunlar içinde en ünlüsü Höşmerim tatlısı ve Tirit’tir. Deniz ürünlerinin çeşitliliği de sizler için alternatif yaratacaktır. Balıkesir ilinin ziyaretinin ardından birçok lezzeti yanınızda götürmek isteyeceksiniz. Eğer sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ise yol kenarlarında ve zeytinyağı satışı yapan mağazalarda zeytin, sabun ve hoş bir hediye olan zambak kolonyasını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Balıkesir İlçeleri

Balıkesir'in 20 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Altıeylül  11- Gönen
 2- Ayvalık  12- Havran
 3- Balya  13- İvrindi
 4- Bandırma  14- Karesi
 5- Bigadiç  15-Kepsut
 6- Burhaniye  16- Manyas
 7- Dursunbey  17- Marmara
 8- Edremit  18- Savaştepe
 9- Erdek  19- Sındırgı
 10- Gömeç  20- Susurluk

balıkesir nerede balıkesir harita where is


Anahtar Kelimeler: Balıkesir Alan KoduBalıkesir PlakaBalıkesir NufusuBalıkesir Yüzölçümü, Balıkesir Telefon Kodu266 Alan Kodu Nerenin,


 Yorumlar

 • yorum yazan kişi

  5/5

  görülesi yerlerden biridir balıkesir gerçekten hem tatil bölgesi he de doğası çok güzel

 • yorum yazan kişi

  5/5

  ülkemizin başka güzel şehirlerinden bir tanesi balıkesir tam yaşanacak güzel bir şehir gerçekten

 • yorum yazan kişi

  5/5

  özellikle sarımsaklı ve ayvalık sahillerini sevdiğim güzel bir şehir balıkesir ili

 • yorum yazan kişi

  5/5

  Tam yaşanacak bir ilimiz Balıkesir Ayrıca üniversitesi de harika bir yer Ayvalık zaten laf yok

 • yorum yazan kişi

  5/5

  bu şehrin ilçelerini okuduğumda duygulandım, Susurluk ilçesi ülkemizin kaderini değiştiren bir olayın yaşandığı bir ilçedir.

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!