Bitlis

bitlis logo


Plaka 13
Alan Kodu 0(434)
Nüfus 340.449
Yüzölçümü 8.855 km²​

Bitlis

Dünya üzerindeki çeşitli tarihçiler, Bitlis’in tarihinin 5000 ila 7000 yıl arası bir süre önce başladığını öne sürmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, bulguların Neolotik Çağa kadar uzandığını göstermektedir. Yazılı tarihten önceki dönemlere ait pek fazla bilgi edinilemeyen bölge üzerinde tarihin bu kadar karanlık olmasının sebebi, yöre üzerinde tarihi bulguların az olması ile kazı çalışması yapılmamasıdır.

Yapılan küçük çaplı araştırmalarda Nemrut ve Süphan dağlarında bulunan obsidyen yatakları, dolaylı olarak insanların Neolitik dönemde burada olduğunu göstermektedir. Obsidyen yataklarından alınan cam parçacıklarının üzerinde yapılan çalışmalar ile birlikte, bu cam parçalarının aslında Neolotik Çağda insanlar tarafından kesme, yontma ve kazıma işlerinde kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

Bitlis’te 1891 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre, şehrin nüfusu 75.760 kişidir. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise Ermeni ve Kürtlerden oluşmaktaydı. Bu yıllarda Bitlis’te, 30.445 Ermeni yaşarken, 14.022 Kürt yaşamaktaydı.

Bitlis’in coğrafi yapısına göz atacak olursak, şehrin büyük bir çoğunluğu platolar ve dağlar arasında yer almaktadır. Dağların bu kadar geniş bir alan kaplaması, şehirde hayvancılığın büyük ölçüde gelişmesine olanak sağlamıştır. Şehirde özellikle kış aylarında geçen sert soğuklar ve ani sıcaklık değişimleri yüzünden, bitki örtüsü palmiye benzeri geniş yapraklı ağaçlar yerine, çam benzeri iğne yapraklı ağaçlara uygundur.

Yapılan en son nüfus sayımına göre, şehirde toplam nüfusun 67.373 kişi olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Bitlis’in plaka kodu 13’tür.


Bitlis İlçeleri

Bitlis'in 6 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Adilcevaz  4- Hizan
 2- Ahlat  5- Mutki
 3- Güroymak  6- Tatvan

bitlis nerede bitlis haritası where is


Anahtar Kelimeler: Bitlis Alan KoduBitlis PlakaBitlis NufusuBitlis Yüzölçümü, Bitlis Telefon Kodu434 Alan Kodu Nerenin,


 Yorumlar

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!