Bolu

bolu logo


Plaka 14
Alan Kodu 0(374)
Nüfus 291.095
Yüzölçümü 8.341 km²​

Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nin incisi Bolu, mükemmel doğası ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor. 2015 yılı sayımlarına göre, 291.095 kişi nüfusa sahip olan Bolunun plaka kodu ise 14’tür.

Bolu’nun tarihine bakacak olursak, bu bölgeye ilk yerleşen topluluğun Bebrikler olduğu düşünülmektedir. Bu dönemde bölgenin adının Bebrikya olduğu sanılmakla birlikte, milattan önce 8. yüzyılda bölgeye Bithynialılar göç etmiştir. Büyük İskender yönetimindeki bölgede, İskender’in ölümünün ardından Bitinya Krallığı kurulmuştur.

Roma İmparatorluğu döneminde, Bitinya büyük bir güç elde etmiş ve Bizans yönetimine karşı yapılan Arap saldırılarından tamamen korunmuştur. 13. yüzyılın ardından, Bizans ve Selçuklular arasında yapılan toprak anlaşması gereği, bölge Selçuklulara devredilmiştir. Osman Gazi döneminde ise Konur Alp tarafından bölge resmen Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı zamanında Bolu’da bulunan Sancak Beylerinin en önemlileri ise sırasıyla Konur Alp, Gündüz Alp ve Kanuni Sultan Süleyman’dır.

Ülkemizin %1,015’lik kara parçasını içeren Bolu’nun yaklaşık %18’i tarım alanlarına ayrılmıştır. Eşsiz doğası ile tarıma oldukça elverişli olan şehrin, %59’u tamamen orman alanıdır. Bolu’nun orman kapasitesi, Türkiye genelindeki ormanların yaklaşık %2,55’ini kapsamaktadır.

Merkez ilçesinin rakımı 725 metre olan şehrin, ortalama rakımı ise 1 kilometre civarındadır. Batı Karadeniz bölgesinde yer alması nedeniyle genellikle Karadeniz iklimi görülse de iç bölgelere yaklaşıldıkça bölgedeki dağların Karadeniz iklimini kesmesi nedeniyle bölgelerde Karasal iklim ağır basmaktadır.

1999 yılına kadar Düzce’nin Bolu’ya bağlı olması ile denize kıyısı olan Bolu, Düzce’nin resmen il olması ile birlikte denize sınırını da kaybetmiştir.


Bolu İlçeleri

Bolu'nun 8 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Dörtdivan  5- Mengen
 2- Gerede  6- Mudurnu
 3- Göynük  7- Seben
 4- Kıbrıscık   8- Yeniçağa

bolu harita bolu nerede where is


Anahtar Kelimeler: Bolu Alan KoduBolu PlakaBolu NufusuBolu Yüzölçümü, Bolu Telefon Kodu0374 Alan Kodu Nerenin,


 Yorumlar

Yorum Yaz

Lütfen değerlendirme yapınız.

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

Bizi Takip Edin!